Indiana Jones 4-Movie Collection Collection (4 Blu-ray)

3D Blu-Ray filmy
 
Items:0 pc
Price:0 CZK
Click to go to a page with an overview of the contents of your shopping cart.

Follow the Action and SAVE!

Be the first to learns of special prices and discounts that we prepare for you.
Subscribe to the newsletter

Facebook

Follow us on Google +

Quick contacts
+420 775 590 770
(Mon-Fri: 8:00 to 16:00)
info@filmarena.cz
 

We accept these credit cards:

Visa Visa Electron

MasterCard Maestro

We are certified:

Indiana Jones 4-Movie Collection Collection (4 Blu-ray)

Title:Indiana Jones 4-Movie Collection Collection  (1x)
Original:Indiana Jones 4-Movie Collection (USA, 1981-2008)
Catalogue no.:1027103
Format:Blu-ray
Category:Action, Adventure, Drama, , , Collection
Availab. from:16. 11. 2022
Availability:sold out  When I get the goods?
Price:899 CZK (38,25 €)
(including VAT 21%)
Retail price:999 CZK (42,50 €)
Save:100 CZK (4,25 €)

Sound:
  • DTS-HD Master 5.1 english  DTS HD
  • Dolby Digital 2.0 czech  Dolby Digital
  • Dolby Digital 2.0 polish  Dolby Digital
Subtitles:english, czech, japanese, cantonese, mandarin, polish, russian
Length:600 minut
Cast:Harrison Ford, Kate Capshaw, Roshan Seth, Amrish Puri, Philip Stone, Ric Young, Philip Tan, and more >
Directed:Steven Spielberg
Sharing:
Watchdog:watchdog

Indiana Jones - kolekce (4 Blu-ray)

Indiana Jones 4-Movie Collection

Legendární filmoví tvůrci Steven Spielberg a George Lucas spojili své talenty a vytvořili Indiana Jonese, archeologa dovedně se ohánějícího bičem. Konečně máte šanci získat na Blu-ray kompletní dobrodružství Indiana Jonese.

Poprvé v historii vychází všechny čtyři nezapomenutelné příběhy najednou a na Blu-ray disku, ve špičkovém HD rozlišení a se zvukem ve formátu 5.1. Komplet pěti disků přináší dokonale barevně upravené digitalizované verze Chrámu zkázy a Poslední křížové výpravy i netrpělivě očekávané, snímek po snímku zrestaurované Dobyvatele ztracené archy.

Nechte se vtáhnout do dobrodružné a vzrušující podívané, kterou přináší Cenami Akademie ověnčená série o Indiana Jonesovi a hodiny bonusů včetně zbrusu nových, určených speciálně pro toto vydání. Jen jedno jméno je synonymem dokonalého hrdiny… jen jeden formát nabízí dokonalý zážitek!

 

Kolekce obsahuje tyto díly:

Indiana Jones: Dobyvatelé ztracené archy

(Indiana Jones And The Raiders Of The Lost Ark)
1981 / Dobrodružný / 115 minut / USA
Formát: 16x9 anamorfický 2.35-1

Připravte se na film Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy, od kterého se už neodtrhnete. Indy (Harrison Ford) uzavře spojenectví s Marion Ravenwoodovou (Karen Allen)a společně pak hledají Archu úmluvy se zvláštní mystickou silou, kterou chtějí pro své nekalé cíle získat také nacisté. Prožívají jednu strhující akci za druhou v největším dobrodružství filmové historie jedině s Indiana Jonesem.

Hrají: Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman, John Rhys-Davies, Denholm Elliott, Alfred Molina, Wolf Kahler, Anthony Higgins, Vic Tablian, Don Fellows, William Hootkins, Bill Reimbold, Fred Sorenson, Patrick Durkin, Ronald Lacey
Režie: Steven Spielberg

Jazyk: čeština (2.0), angličtina (5.1 DTS HD-MA), polština (2.0), japonština (Dolby Digital 5.1), japonština 2 (2.0)
Titulky: české, anglické, polské, ruské, japonské, mandarínské, kantonské

Bonusové materiály: Trailery (HD)

 

Indiana Jones a Chrám zkázy

(Indiana Jones and the temple of doom SCE)
1984 / Dobrodružný / 118 minut / USA

Indiana Jones a chrám zkázy přináší nepřetržité napětí a vzrušení, jaké jste nikdy nezažili.Indy (Harrison Ford), Short Round (Ke Huy Quan) a Willie Scott (Kate Capshaw) se vydávají do Himalájí hledat slavný Sankarův kámen a přitom se jim podaří vysvobodit z otroctví stovky dětí. Uvidíte mistrovské dílo akčně dobrodružného filmu, který je tak nabitý napětím i zvláštními efekty, že se při jeho sledování nebudete nudit.

Hrají: Harrison Ford, Kate Capshaw, Amrish Puri, Roshan Seth, Roy Chiao, Philip Stone, Jonathan Ke Quan, David Yip, Ric Young, Chua Kah Joo, Rex Ngui, Philip Tan, Michael Yama, Dan Aykroyd, Dr. Akio Mitamura
Režie: Steven Spielberg

 

Formát: 16x9 anamorfický 2.35-1
Jazyk: čeština (2.0), angličtina (5.1 DTS HD-MA), polština (2.0), japonština (Dolby Digital 5.1), japonština 2 (2.0)
Titulky: české, anglické, polské, ruské, japonské, mandarínské, kantonské

Bonusové materiály: Trailery (HD)

 

Indiana Jones a poslední křížová výprava

(Indiana Jones and the last crusade SCE)
1989 / Dobrodružný / 126 minut / USA

Není nic více vzrušujícího než zkusit držet krok s Jonesem ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava. Indyho nacističtí nepřátelé jsou zpět a unesli mu otce. Profesor Henry Jones Sr. (Sean Connery) jim má pomoci najít Svatý grál. Sledujeme výpravu z Ameriky do Benátek a dále do Svaté země za záchranou Indyho (Harrison Ford) otce a nalezení Grálu. Nekončící akční dobrodružství pro celou rodinu.

Hrají: Harrison Ford, Sean Connery, John Rhys-Davies, Denholm Elliott, Alison Doody, Julian Glover, River Phoenix, Michael Byrne, Kevork Malikyan, Robert Eddison, Richard Young, Alexei Sayle, Alex Hyde-White, Paul Maxwell, Isla Blair a další
Režie: Steven Spielberg

 

Formát: 16x9 anamorfický 2.35-1

Jazyk: čeština (2.0), angličtina (5.1 DTS HD-MA), polština (2.0), japonština (Dolby Digital 5.1), japonština 2 (2.0)

Titulky: české, anglické, polské, ruské, japonské, mandarínské, kantonské

Bonusové materiály: Trailery (HD)
 

Indiana Jones a Království křištálové lebky

(Indiana Jones and the kingdom of the crystal skull)
2008 / Dobrodružný / 122 minut / USA

Jedna z nejslavnějších postav filmové historie se vrací na stříbrné plátno. Za doprovodu typických fanfár Johna Williamse v charakteristickém klobouku a s bičem coby nepostradatelnou zbraní. Indiana Jones. Univerzitní profesor a muž, který objevil legendární Archu úmluvy, zachránil posvátné Sankarové kameny a nalezl Svatý grál. V novém dobrodružství bude pátrat po další slavné relikvii – záhadné Křišťálové lebce.

Zajímavost: Aby se Harrison Ford ve svých 64 letech opět dostal do formy, strávil tři hodiny denně v tělocvičně, přešel na vysokoproteinovou dietu složenou z ryb a zeleniny a dostal se díky tomu do takové formy, že mohl sám dělat většinu kaskadérských kousků ve filmu.
 

Hrají: Harrison Ford, Cate Blanchett, Karen Allen, Shia LaBeouf, Ray Winstone, John Hurt, Jim Broadbent, Igor Jijikine, Dimitri Diatchenko, Ilia Volok, Emmanuel Todorov, Pasha D. Lychnikoff, Andrew Divoff a další
Režie: Steven Spielberg

Formát: 16x9 anamorfický 2.40-1

Jazyk: čeština (Dolby Digital 5.1), angličtina (5.1 DTS HD-MA), polština (2.0), ruština (Dolby Digital 5.1), japonština (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české, anglické, polské, ruské, japonské, mandarínské, kantonské

Bonusové materiály: Trailery (HD)

 

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

In 1957, Colonel-Doctor Irina Spalko and a convoy of Soviet agents posing as U.S. soldiers infiltrate a military base in the Nevada desert. They have captured archeologist Indiana Jones and force him to lead them to a crate in "Hangar 51", which holds the remains of an extraterrestrial creature that crashed ten years before in Roswell, New Mexico. Indy uses both gun powder and shot to find the crate, which has magnetic properties. Indiana attempts to escape but is foiled by his partner Mac, who reveals that he is working with the Soviets. After a fight and an elaborate vehicle chase through the warehouse, Indiana escapes on a rocket sled into the desert, where he stumbles upon a nuclear test town and survives a nuclear blast by hiding in a lead-lined refrigerator. While being debriefed, Indiana discovers he is under FBI investigation because of Mac's ties to the Soviets. Indiana returns to Marshall College, where he is offered an indefinite leave of absence to avoid being fired because of the investigation. At a train station, Indiana is stopped by greaser Mutt Williams and told that his old colleague, Harold Oxley, disappeared after discovering a crystal skull near the Nazca lines in Peru. Jones and Mutt go to a local diner, where they discuss Akator (also known as El Dorado), crystal skulls, and the Ugha tribe. Mutt passes Indy a letter from Oxley. Soviet agents approach them, and a chase commences on the college grounds. Indiana realizes that the Soviets were trailing Mutt to get him to decode Oxley's letter.

In Peru, Indiana and Mutt discover that Oxley was locked in a church-operated psychiatric hospital until the Soviets kidnapped him. In Oxley's former cell, Indiana discovers clues to the grave of Francisco de Orellana, a Conquistador who went missing in the 1500s while seeking Akator. Indiana finds the crystal skull that Oxley hid in Orellana's grave. The Soviets capture Indiana and Mutt and take them to the camp where they are holding Oxley, as well as Mutt's mother (and Indiana's ex-lover), Marion Ravenwood. Indiana learns that the Soviets believe the skull, which magnetically attracts even non-ferrous objects, is from an extraterrestrial life-form and holds great psychic power; Oxley has suffered a mental breakdown due to over-exposure to the skull's powers. Marion reveals that Mutt's real name is Henry Jones III and that he is Indiana's son. The four escape from the Soviets, leading to a lengthy vehicle chase involving a sword fight between Mutt and Spalko, and a swarm of killer siafu ants. Escaping on an amphibious vehicle, Indiana, Mutt, Marion, Oxley and Mac arrive at the Temple of Akator, a Maya-style pyramid in the Amazon rainforest. Claiming that he is a CIA double agent working against the Soviets, Mac enters the temple with Indiana and the group, but he is actually leaving a trail of homing devices for Spalko to follow.

The group enters the temple and Indiana uses the skull to open the door to a chamber tomb, where thirteen crystal skeletons, one missing a skull, are seated on thrones. After the Soviets arrive and again reveal Mac's complicity, Spalko places the skull onto the skeleton. It begins communicating to the group through Oxley using an ancient Mayan dialect. Indiana translates this to mean that the aliens want to give them a "great gift". Spalko demands to "know everything", and the skulls begin transferring knowledge into her mind. As a portal to another dimension appears over the room, Oxley regains his sanity and explains that the aliens are inter-dimensional beings who taught the Ugha warriors their advanced technology. Indiana, Mutt, Marion and Oxley escape from the temple, but Mac and the soldiers are sucked into the portal. The skeletons form into a single alien which continues to feed Spalko with knowledge; however, the knowledge overwhelms Spalko, causing her to ignite and disintegrate, with her scattered essence absorbed into the portal as well. The temple crumbles, and a flying saucer rises from the debris and disappears as the Amazon river floods the valley. After they return home, Indiana is reinstated and made an associate dean at Marshall College, and he and Marion are married.
 

Related products

(52x)

FAC #65 JURASSIC PARK FullSlip + Lenticular Magnet Steelbook™ Limited Collector's Edition (Blu-ray)

4 999 CZK

  (53x)

FAC #66 The Lost World: JURASSIC PARK FullSlip + Lenticular Magnet Steelbook™ Limited Collector's Edition - numbered (Blu-ray)

3 999 CZK

  (35x)

FAC #134 JAWS Double 3D Lenticular FULLSLIP XL Steelbook™ Limited Collector's Edition - numbered (4K Ultra HD + Blu-ray)

7 777 CZK

  (24x)

E.T.: The Extra - Terrestrial (Blu-ray)

199 CZK

 

 
(13x)

READY PLAYER ONE 4K Ultra HD 3D + 2D Steelbook™ Limited Collector's Edition (4K Ultra HD + Blu-ray 3D + Blu-ray)

1 199 CZK

 

  (6x)

Steven Spielberg Director's Collection Collection (8 Blu-ray)

2 999 CZK

 

  (8x)

Game of Thrones: The Complete Eight Season Steelbook™ Collection Limited Collector's Edition + Gift Steelbook's™ foil (3 4K Ultra HD + 3 Blu-ray)

1 699 CZK

 

  (50x)

Star Wars 1 - 6 Complete Steelbook™ Collection Limited Collector's Edition + Gift Steelbook's™ foil (6 Blu-ray)

3 999 CZK